Základní škola a mateřská škola Barrandov

Ekologický projekt Climate rules rozvíjí ekologické myšlení našich žáků

31. 1. 2023  |  Aktuality ZŠ  |  Školní aktuality  |  Úřední deska

V minulém školním roce byly 8. ročníky zapojeny do zážitkového programu Climate rules, kde si v rolích vlád fiktivních států vyzkoušeli pečovat o planetu Zemi a obyvatele svých států. Zájemci z žákovských řad se poté několikrát setkali s odborníky z praxe, kteří jim přiblížili témata kybernetiky, virtuální reality či cirkulární ekonomiky.

V letošním školním roce jsme na tento úspěšný projekt navázali s úzkou skupinou žákyň z 9. tříd,  která se zapojila do finální části, kterou byla tvorba lokálního projektu s pozitivním dopadem na místní komunitu i planetu.

Žákyně Natálie Ferenczyová, Dominika Khymeichuk a Valentina Klymjuková v současné době pracují na tvorbě místního projektu s pracovním názvem  Kavárna s dobrým úmyslem, která by mohla mít velmi široké edukační využití. Svůj nápad 19. prosince 2022 dívky prezentovaly na gymnáziu Arabská, kde odvedly tak dobrou práci, že do poslední chvíle byli zástupci přítomných odborníků přesvědčeni, že se jedná o další studentky 2. ročníku gymnázia. Zároveň byla přislíbena finanční pomoc na realizaci projektu.

Na místě se nám zároveň podařilo domluvit spolupráci s Výzkumným centrem Západočeské univerzity v Plzni LabIR, který vytváří celorepublikovou síť distribučních center pro půjčování termokamer a dalšího vybavení pro školy. Naše škola se tak stala prvním takovým centrem v Praze a připojila se mezi další místa, která jsou např. v Brně, Ostravě, Olomouci nebo Českých Budějovicích.
Termokamery jsme obdrželi spolu s modely klimatizace a řadou nápadů a pokusů pro potenciální využití ve výuce. V ní už také kamery posloužily našim deváťákům a další používání je v plánu. Zároveň od února budou kamery k dispozici pro případné zapůjčení jiným školám a třeba tak pomohou navazovat meziškolní spolupráci a sdílení znalostí na další úrovni.

Mgr. Michal Mikulec

Třídní učitel 7. A, koordinátor environmentální výchovy

 Bakaláři

Epidemiologická opatření

Školní aktuality

Velikonoční vyrábění v 7.C

31. 3. 2023

Velikonoční svátky se blíží mílovými kroky a i my, zástupci 7. C a přípravné třídy Včeliček, jsme se přidali k přípravám na Velikonoční jarmark. Vyráběli jsme překvapení, která můžete vidět a koupit na našem „stánku“. Víc se rozepisovat nebudeme, přijďte na jarmark a vše uvidíte na vlastní oči. Žáci a žákyně Včeličky, 7. C a… Více

Pozvánka na 1. Barrandovský SWAP v rámci Velikonočního jarmarku

31. 3. 2023

Pozvánka na SWAP – máte doma věci, které již nepoužíváte, ale dalším by mohli udělat radost nebo posloužit? Přineste je na náš první SWAP, který se bude konat v rámci Velikonočního jarmarku v úterý, 4.4. od 15h do 17h před školou. A co to vlastně je? Jednoduše výměna zboží (oblečení, věci do domácnosti, tašky, kufry,… Více

Matematický klokan znovu potvrdil, že naše žáky matematika baví

31. 3. 2023

Matematický klokan březen Matematický klokan je mezinárodní soutěž, která není určena jen nejlepším, nejtalentovanějším matematikům, ale jejím cílem je získávat pro matematiku co nejvíce žáků. Chce jim ukázat zábavnou matematiku,  přesvědčit je o tom, že při řešení různě obtížných netradičních úloh může každý zažít radost z úspěchu a my jsme se do této soutěže už poněkolikáté zapojili.… Více