Jak jsme objevovali fyziku aneb Úžasné divadlo fyziky

30. 11. 2017  |  Školní aktuality

Projde vajíčko hrdlem láhve? Můžeme vidět zvuk? Může hořet mokré prádlo? Jak to, že se letadlo udrží ve vzduchu?

Na tyto a mnoho dalších fyzikálních záhad dostali děti a žáci ZŠ a MŠ Barrandov, Chaplinovo nám. odpovědi od lektorů Úžasného divadla fyziky.

Ve dnech 28. – 30.11.2017 proběhlo ve škole již druhé setkání se zábavnou fyzikou. Program byl přizpůsoben věku účastníků a lektoři dětem ukázali mnoho pokusů s nevtíraným humorem.

Předškoláci z mateřské školy a přípravné třídy poznali, co se děje se šumákem ve vodě a oleji. Každý si s pomocí lektorů a paní učitelek postavil krasohled.

V Kouzelné fyzice si mladší žáci vyzkoušeli, za jakých podmínek projde vajíčko uvařené natvrdo hrdlem láhve. Co je to vakuum a jak se v takovém prostředí chová nafukovací balonek. Zjistili, že člověka unese pouhý jeden nafouknutý balonek. Uviděli zvuk prostřednictvím páry v bubnu a mnoho dalších zajímavých pokusů.

Starší žáci se věnovali v programu Tóny fyziky zkoumání zvuku. Viděli ohnivé zvuky prostřednictvím Rubensovy trubice a vyzkoušeli, jak zvuk interpretují hudební přehrávače. Prostřednictvím laserovým paprsků poznali, jak se zvuk mění. A na závěr lektor zahrál na laserovou elektronickou kytaru.
Všichni žáci odcházeli z tohoto podivuhodného divadelního představení nadšeni, o čemž svědčí i jejich ohlasy.
„Program byl super. Hodně se mi líbil. Podle mne byl nejlepší pokus s vajíčkem. Také se mi líbil pokus s bubnem.”
“Údif byl pro mne velkým zážitkem. Hodně se mi líbilo, když vzali buben a napustili ho parou.”
“Dnešní pořad se mi moc líbil. Nejvíc, jak prali prádlo. Byly tam pokusy, které jsem nikdy neviděla. “Bylo to neuvěřitelné. Nejlepší byly domácí pokusy.“
“Mně se hodně líbil pokus s vajíčkem a s balonkem a mincí.” “Mně se líbil buben s mlhou, oheň, jak Kačka stála na skle a pod ním bylo pět balonků… Prostě všechno.”

Poděkování patří zřizovateli školy – MČ Praha 5, který finančně akci podpořil, a tak se žáci mohli seznámit se zábavnou fyzikou zcela zdarma.

Vánoční jarmark na ZŠ Barrandov se blíží…

11. 11. 2022

Milí žáci, rodiče, kolegové, sousedé a všichni přátelé MŠ a ZŠ Barrandov. 22.11. proběhne na naší škole již tradiční Vánoční jarmark, který nás, doufejme, naladí na vánoční atmosféru. Celý předvánoční mumraj začne v 15 h před hlavním vchodem školy. A na co se můžete letos těšit? Jednotlivé třídy představí své kreativní výrobky s vánoční tématikou, pro labužníky… Více

8. 11. 2022