Mezinárodní den mrkve

9. 4. 2018  |  Školní aktuality

Víte, kdy se slaví Mezinárodní den mrkve? Co všechno víte o mrkvi? Jaké existují mýty a pravdy o mrkvi? Odkud mrkev pochází? Kdy se objevila v Evropě? Na tyto otázky jsme společně hledali odpovědi 4.dubna.

Mezinárodní den mrkve vznikl v roce 2012 a společně s Českou republikou jej uznávají také ve Francii, Itálii, Švédsku, Rusku, Austrálii, Velké Británii a Japonsku. V podstatě po celém světě se tak na začátku dubna konají do oranžova zbarvené oslavy na počest této oblíbené kořenové zeleniny.

První mrkev, jež lidstvo zná, byla fialová a docela hořká. V Evropě se mezi prvními objevily kořeny mrkve žluté. Postupem času, oranžově zbarvená mrkev vznikla mutací mrkve nachově červené a bílé, vyšlechtěna byla v Holandsku a postupně se rozšířila do celé Evropy. V dnešní době ovládá Evropu mrkev oranžová, která má nejrůznější odrůdy a tvary.

Že mrkev vyléčí dioptrie, je bohužel mýtus. Přesto je ale tato oranžová zelenina očím nápomocná. Také chrání pokožku nebo je velmi dobrým zdrojem vlákniny.

I my jsme Den mrkve podpořili – mrkvová výzdoba ve třídě, oblečení v barvách mrkve, připravená mrkev ke svačině, mrkev vařenou i syrovou v tento den k obědu zařadily i paní kuchařky.

Vánoční jarmark na ZŠ Barrandov se blíží…

11. 11. 2022

Milí žáci, rodiče, kolegové, sousedé a všichni přátelé MŠ a ZŠ Barrandov. 22.11. proběhne na naší škole již tradiční Vánoční jarmark, který nás, doufejme, naladí na vánoční atmosféru. Celý předvánoční mumraj začne v 15 h před hlavním vchodem školy. A na co se můžete letos těšit? Jednotlivé třídy představí své kreativní výrobky s vánoční tématikou, pro labužníky… Více

8. 11. 2022