Mezinárodní projekt "Zavazadlo" (La Malle)

5. 3. 2014  |  Školní aktuality

Motto: Dejte lidem prostor, aby s vámi cestovali, ale ne tak, aby cestovali za vás.

V naší škole byl zahájen projekt Zavazadlo “La Malle”, který probíhá v pilotní třídě 2.C od 28.2. do konce letošního školního roku jako experiment. V případě úspěšného průběhu bude využíván v dalších třídách od příštího školního roku.

Jsme první českou školou, kde je tento projekt realizován. Dosud podle něj pracují učitelé s žáky ve věku 7 – 11 let v pěti francouzských školách v oblasti Bretaně. Odtud jej k nám přivezli hlavní tvůrci, zástupci vzdělávací společnosti T.E.E.M., Patrick Le Doaré (choreograf a ředitel) a Maribe Demaille (choreografka a tanečnice), kteří byli osloveni taneční lektorkou naší školy Janou Bitterovou, aby nám jej představili.

Projekt pracuje na principu „psaní pohybem“, což je programovou náplní vzdělávací společnosti T.E.E.M., která má s těmito aktivitami bohaté pedagogické zkušenosti, a je podporován učiteli, kulturními pracovníky i výchovnými poradci ve Francii.
Jde o projekt s pedagogicko-uměleckým záměrem a přesahem do různých předmětů, splňující kompetence a kritéria současné výuky. Doufáme, že povede ke zlepšení dovedností dětí v pohybové oblasti, rozvoji motoriky, prohloubení vnímání, naslouchání, kreativitě i soustředění dětí, uvědomění si vlastního těla a sebevyjádření.

Projektu předcházely dílny Psaní pohybem, které Patrick a Maribé vedli ve třídách 2.C a 2.B. Poté proběhly informativní schůzky s vedením školy a učiteli, kde nám bylo předvedeno Zavazadlo a předána metodická příručka pro učitele přeložená do českého jazyka. Nakonec bylo Zavazadlo předáno žákům 2.C.

V Zavazadle (tvarem skutečného lodního kufru) budou v různých schránkách děti objevovat úkoly, po jejichž splnění získají od správce klíč k další zásuvce. Splní-li všechny úkoly, dostanou klíč od poslední schránky “Paměti zavazadla”. Dostávají se tak na „cestu objevů“ – odhalování tajemství, sebepoznání, imaginaci a také sebehodnocení.

(Fotografie z projektu najdete v rubrice Základní škola/Z jednotlivých tříd.)

Mgr. Lenka Měcháčková

Vánoční jarmark na ZŠ Barrandov se blíží…

11. 11. 2022

Milí žáci, rodiče, kolegové, sousedé a všichni přátelé MŠ a ZŠ Barrandov. 22.11. proběhne na naší škole již tradiční Vánoční jarmark, který nás, doufejme, naladí na vánoční atmosféru. Celý předvánoční mumraj začne v 15 h před hlavním vchodem školy. A na co se můžete letos těšit? Jednotlivé třídy představí své kreativní výrobky s vánoční tématikou, pro labužníky… Více