Mobilní planetárium

20. 6. 2018  |  Školní aktuality

Žáci naší školy v průběhu tří dnů po jednotlivých třídách navštěvovaly mobilní planetárium, kde zhlédli představení s výkladem lektora.

Děti z MŠ lektor provedl programem Život stromů. “Beruška Dorotka, světluška Mirek a chroust Toník vyprávěli v poutavém animovaném příběhu o úchvatných jevech a druzích, kterými je propletena rostlinná říše. Rostliny letní louky, stromy opadavé i jehličnaté, význam kořenů, kouzlo listů zvané fotosyntéza, důležitost rostlin pro život na Zemi,… Úžasný příběh motivující k ohleduplnosti k přírodě.”

Třídy 1. ročníku a přípravná třída zhlédly pohádku Jak putoval Měsíc na návštěvu ke Slunci, v níž se děti přiměřenou a poutavou formou seznámily s fázemi Měsíce, který putoval mezi souhvězdími. Prohlédly si Sluneční soustavu i jiné hvězdy, jiné galaxie, porovnaly vzhled, velikost a vzdálenost známých planet.

Třídy 2. ročníku zhlédly program Astronomie pro děti. Dověděly se, k čemu slouží tato věda a co znamenají pojmy astronomická jednotka, sluneční skvrna, jaký je rozdíl mezi meteorem, meteoritem, asteroidem, co je to bolid a kde tyto přírodní jevy můžeme pozorovat.

Třídy 3. ročníku absolvovaly program Voda – zázrak přírody, ve kterém si žáci porovnali poznatky o skupenství a koloběhu vody, které již mají z prvouky. Dále se dověděli, která voda je pitná a nepitná, kam teče voda ze střech domů, jak se voda čistí. Věděli jste například, že z ledové kry v Arktidě byste vodu nemohli pít, protože je slaná?

Třídy 4. a 5. ročníku viděly program Neuvěřitelný vesmír. Jaký vlastně vesmír je? Ve vesmíru je strašlivá zima a také úplná tma. Je obrovský, možná i nekonečný. Jak je veliká naše planeta Země? Jaká je rychlost světla? Co je to Slunce?

Všichni žáci se mohli v průběhu ptát na věci, které je při promítání napadaly, a dostali odpovědi od průvodce, nebo i pomocí projekce obrázku. Jediné, co nešlo ukázat, byla černá díra, na kterou se také dotazovali.

Děkujeme Spolku rodičů, který uhradil pronájem mobilního planetária pro všechny žáky 1. stupně, přípravné třídy a třídy Veverek a Berušek z MŠ.

Vánoční jarmark na ZŠ Barrandov se blíží…

11. 11. 2022

Milí žáci, rodiče, kolegové, sousedé a všichni přátelé MŠ a ZŠ Barrandov. 22.11. proběhne na naší škole již tradiční Vánoční jarmark, který nás, doufejme, naladí na vánoční atmosféru. Celý předvánoční mumraj začne v 15 h před hlavním vchodem školy. A na co se můžete letos těšit? Jednotlivé třídy představí své kreativní výrobky s vánoční tématikou, pro labužníky… Více

8. 11. 2022