Oslavy 100. výročí republiky na naší škole

7. 11. 2018  |  Školní aktuality

Sto let republiky

Již v minulém školním roce si naše škola začala připomínat 100 let naší republiky. Zahajovací akcí k oslavám výročí se stala školní Akademie k 100. výročí republiky – Aneb co v učebnicích nebylo, následovaly v červnu Hry bez hranic a celý projekt byl zakončen 19. října 2018 celoškolním projektovým dnem. Výstava a výtvory žáků jsou k vidění na nástěnce ve vestibulu školy do konce listopadu a na chodbách školy.

Prvňáčci vyslechli pohádku od pana Čapka O pejskovi a kočičce, jak slavili 28. říjen. Hráli si s pracovními listy, které je provedly státními symboly, územím státu a představily jim osobnost prvního československého prezidenta. Děti si připomněly, jak vypadá státní vlajka, jaké zvíře najdeme na našem znaku a ještě mnoho dalších informací. Ve všech třídách si také zazpívaly nebo poslechly státní hymnu. Někde vystřihovaly Karlův most, v jiné třídě si žáci vyzkoušeli práci v centrech, ochutnali čaj z květů našeho národního stromu – z lípy, zhlédli motivační film a splnili několik úkolů.
Druháci pracovali s pracovními listy věkově upravenými pro 2. ročník.
Ve třídách 3. ročníku si taktéž připomněli státní symboliku. Žáci řešili příklady a podle výsledů jim postupně ze tří barev vznikla Československá republika.
Žáci 4. ročníku se snažili formou referátů, přinesených předmětů, mincí a knih přiblížit život v různých časových etapách. Na časové ose, kterou si žáci vytvářeli, si ukazovali místa, která je zaujala z oblasti sportu, kultury politiky apod. za posledních 100 let. Poslechli si též píseň “Za 100 let”, která byla k tomuto výročí složena. Děti pracovaly s encyklopediemi a v odborné učebně výpočetní techniky vyhledaly mnoho zajímavých informací týkajících se tohoto období.
Třídy 5. ročníky vytvořily přehled událostí, které se za posledních 100 let staly.
V 5. A žáci přišli do školy v dobovém oblečení. Každý si přinesl předmět, který se vztahoval k tomuto období a připravil si krátké povídání. Děti s překvapením zjistily, jaké poklady ukrývají jejich domovy.
Podobně se k projektu postavili žáci 5. B, kteří se snažili díky zapůjčeným předmětům, fotografiím a dokumentům z rodinných archivů ilustrovat politické události i každodenní život této doby. Velkým přínosem pro žáky byla příležitost nahlédnout do historie vlastní rodiny.
5. C si toto období připomněla formou předem připravených referátů o osobnostech minulého století.
Během pátečního dopoledne se dozvěděli o historii prvorepublikové módy, o tom, co předcházelo vzniku ČSR, o mnoha osobnostech, které se o vznik ČSR zasloužily – především životní příběh Tomáše Garriquea Masaryka, Milana Rastislava Štefánika, Aloise Rašína, Edvarda Beneše. Zcela z jiné etapy minulého století si povídali o Tomáši Baťovi, o českém vynálezci a konstruktérovi Ludvíku Očenáškovi, o kosmonautu Vladimíru Remkovi. Z významných osobností nezůstal opomenut ani nositel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert a první prezident České republiky dramatik, filozof a politik Václav Havel. Historickou mozaiku doplnily informace o vzniku Filmových ateliérů na Barrandově, pohled do historie letiště Praha – Ruzyně (dnes letiště Václava Havla), či o tom, jak pomáhal Sokol při vzniku ČSR.
Ze zcela osobního pohledu jsme se dozvěděli o osudu sudetských Němců, kteří nechtěli mít nic společného s nacistickým Německem a Hitlerem a nakonec zůstali na našem území dodnes.
Během celého projektu žáci ve dvojicích tvořili státní symboly České republiky.

2. stupeň

V 26. – 27. září proběhla „Česká filmová noc“, kde si žáci 6. A, 6. C, 7. A, 9. A vybrali film z české klasické tvorby např. Kolja, Pelíšky, S tebou mě baví svět, Obecná škola… a následný den pracovali ve skupinách na projektu „Přání naší republice do dalších sta let“. Zamýšleli se nad dalším vývojem republiky i jak si představují svoji roli v budoucnosti.

Probíhaly projekty i v hodinách českého jazyka, dějepisu, výtvarné výchovy. Výstupy jsou na nástěnkách v jednotlivých třídách a na chodbách školy (oslavy 28. října, historické okamžiky ve fotografiích, důležité mezníky v dějinách republiky – roky 1918, 1945, 1948, 1968, 1989 aj).
Dále žáci navštívili výstavy např. Muzeum NPMK – Tady nová republika, Jízdárna Pražského hradu – Doteky státnosti. Žáky zaujaly historické exponáty od dokumentů, vyznamenání až po např. Kubišovo sako, které měl na sobě v době atentátu v roce 1941. Poslední akcí bude návštěva Legiovlaku v Dejvicích, která se uskuteční 15.11.2018.

Práce na projektech se žákům školy líbila a jsou obohaceni o spoustu zážitků, dovedností a vědomostí.

Vyhrály jsme obvodní kolo Prahy 5 ve florbalu

2. 12. 2022

V úterý 29. 11. se děvčata 8. a 9. tříd zúčastnila obvodního kola ve florbalu, kde se střetla s dalšími pěti týmy. Družstvo ve složení Adéla Trojášková, Mia Šestáková, Magdalena Randáčková, Nela Piksová, Andrea Pleštilová, Anna Nedvědová, Sofie Jáklová, Zuzana Urbancová, Adéla Povondrová, Agáta Rollerová, Adéla Kubíčková a Tereza Junková si bez porážky došlo pro vítězství. Děvčata… Více

Obvodní kolo soutěže Pythagoriáda

2. 12. 2022

V úterý 22. listopadu se na naší škole uskutečnilo obvodní kolo matematické soutěže Pythagoriáda základních škol Prahy 5 a 13 pro žáky 6. – 9. ročníků. V každé kategorii jsme měli ze školního kola postupující úspěšné řešitele a soutěžícím se dařilo i v kole obvodním. V 6. ročníku máme úspěšného řešitele Marka Zvelebila, v 7. ročníku… Více

Další z našich žákovský hvězd na mistrovství světa. Tentokrát step dance!

1. 12. 2022

Žáci naší školy vládnou nespočetným množstvím talentů. Tentokrát se zúčastnila Mistrovství světa ve stepu Vaneska Molcarová ze 3.C a ve své kategorii “formations children” vybojovala minulý týden úžasné 3. místo. O svůj velký zážitek se podělila s dětmi ve třídě a přinesla ukázat pravé stepařské botky. Ostatní se pochlubili jinými medailemi a diplomy, aby si… Více