Výuka českého jazyka pro žáky s OMJ

Péče o žáky s OMJ na naší škole

ZŠ a MŠ Barrandov poskytuje ucelený program podpory a péče o děti s OMJ (= odlišný mateřský jazyk), který již od mateřské školy podchycuje všechny děti, jejichž mateřským jazykem není čeština.

Letošní rok jsme začali systematickou komplexní diagnostikou všech žáků s odlišným mateřským jazykem. Na prvním stupni jsme automaticky zařadili do programu výuky českého jazyka všechny děti. Diagnostika na druhém stupni spočívala v práci se souvislým beletristickým textem, ověření jeho porozumění a vypracování úloh z oblasti gramatiky. Následoval strukturovaný rozhovor mezi žáky a budoucími vyučujícími. Celé šetření bylo zpracováno hlavní metodičkou výuky českého jazyka jako jazyka cizího, Mgr. Jolanou Novákovou, která prošla kompletním odborným proškolením.

Po vyhodnocení vzniklo šest skupin na prvním stupni a pět skupin na stupni druhém. Žáky s OMJ jsme rozdělili do homogenních skupin na základě věku, jazykové úrovně a individuálních potřeb.

Speciální pozornost věnujeme dětem, které přicházejí na naši školu bez jakékoliv znalosti českého jazyka. V těchto případech zajišťujeme adaptačního koordinátora, který je dítěti-cizinci k dispozici během výuky po dobu prvních čtyř týdnů od jeho nástupu do povinného vzdělávání. Adaptační koordinátor poskytuje dětem celkovou podporu, seznamuje dítě s běžným chodem školy, asistuje při výuce, doprovází dítě během celého školného dne. Po tomto adaptačním období jsou tyto děti zařazeni do výuky českého jazyka pro cizince, který probíhá v rámci rozvrhu.

Co se týče personálního zabezpečení celkové péče o děti s OMJ, v současné době na škole působí 3 učitelky, z nichž jedna je hlavní metodičkou výuky českého jazyka pro cizince. V základní a taktéž v mateřské škole působí od ledna, resp. února taktéž dvojjazyčná asistentka, která poskytuje podporu učitelkám při administrativní a organizační činnosti ve vyučování i mimo vyučování podle aktuálních potřeb vyučující. Stejně tak pomáhá při komunikaci mezi učitelkami a ostatními žáky, zajišťuje plynulou komunikaci mezi pedagožkami a zákonnými zástupci žáků. Celou péči o žáky s OMJ zastřešuje koordinátorka.

Díky hlavní metodičce naše škola úzce spolupracuje s neziskovou organizací Meta o.p.s.. V tomto školním roce prošla část pedagogického sboru systematickým školením, které bylo zaměřeno na rozvoj pedagogických kompetencí učitelek v oblasti integrace a výuky žáků s OMJ. V příštím školním roce chystáme podobné školení pro celý pedagogický sbor ZŠ.

Veškeré dotazy můžete směřovat na svetlkova@zsbarr.cz

Sportovní projekt – zhodnocení

18. 10. 2021

Během projektových dní se naši žáci mohli přesunout v čase a zacvičit si Spartakiádu. Hudbu, námět i choreografii si žáci připravili sami.   Podívejte se na video, které taktéž připravili žáci.         Více