Podpora nadání

V našich dětech se často ukrývá více talentu než si dovolíme vidět. Jako lidé jsme velmi různí, máme mnoho odlišných přání, představ, dovedností. Stejné je to s našimi dětmi. Někdy jejich talent nevidíme jen proto, že vyhlížíme jiný. Někdy jdeme bohužel ještě dále a podporujeme děti v činnostech, které je od jejich skutečných talentů spíše odvádí. Vedeme třeba děti směrem, kde jsme se možná chtěli realizovat my sami. Vědomi si toho, snaží se pedagogové na naší škole poukázat na to, s čím vším zajímavým se děti mohou potkat a zajistit jim to podstatné – podnětné prostředí a prostor pro jejich vlastní rozhodování.

Sebezdokonalování jako cesta k přežití během epidemie COVID

Trávit téměř polovinu školního roku před počítačem a být v kontaktu se spolužáky a učiteli pouze prostřednictvím telefonu nebo videokonferencí je náročné. V případě, že se k tomu přidají sourozenci se stejným osudem a rodiče na home office, je to zoufalé. Člověk by měl dělat vše pro to, aby byl v takové duševní pohodě, která mu umožní reagovat na své okolí vlídně a s pochopením. Tady přichází pravidlo: chovej se jako v letadle. Nejdříve zachraň sebe, abys mohl zachraňovat druhé.

V naší škole jsme se hodně zamýšleli nad tím, co může nám učitelům a našim žákům dodat energii, duševní sílu a odolnost. A našli jsme program, který výše zmíněné pravidlo naplňuje v plné míře. Péči o sebe nelze nazvat sobectvím, pokud prostřednictvím sebezdokonalování zdokonalujeme i svět kolem sebe.

Program DofE (Mezinárodní cena vévody z Edinburghu) je od letošního roku přístupný dětem od 13 let. Jeho podstatou je výzva, kterou si každý účastník stanoví sám v oblasti pohybu, vzdělání a dobrovolnictví. Co jiného, než schopnost organizovat si sám svůj pracovní i volný čas, stanovovat si své vlastní cíle a zodpovědně je naplňovat by si měli žáci odnést jako novou dovednost z doby karantény?

Tento projekt je pro nás nový. Zástupci z řad našich učitelů nyní procházejí školením a od jara se do toho pustíme. Na světě je 1,3 milionu mladých lidí, kteří se do projektu zapojili. Jsme sami zvědavi, kolik našich žáků se přidá. Nejedná se o masovou akci, to plyne z podstaty programu. Každý malý plamínek v lidském životě však umí zažehnout pořádný oheň. Těšíme se na něj!

Mgr. Veronika Holíková

Aktuální nabídka

• Centrum pro talentovanou mládež (CTM) nabízí on-line studium v angličtině. Do konce listopadu 2020 se žáci mohou zaregistrovat a začít studovat on-line – v angličtině – programy od Centra pro talentovanou mládež (CTM). CTM nabízí studentům možnost vzdělávat se i mimo školu a věnovat se oboru, který studenty baví. A to on-line a v angličtině s podporou instruktora. V katalogu CTM jsou kurzy programování, psychologie, biologie, historie, matematiky a spoustu dalších. Bližší informace najdete na https://deti.mensa.cz/index.php?pg=aktuality&aid=893.

Trvalý trénink

Dvou až pětiminutová procvičování nejrůznějších dovedností mozku (paměť, orientace, strategie, selekce…) tzv. kognitivní trénink. Zdarma jsou po registraci denně tři okruhy k procvičování, když se vám cvičení líbí, lze je opakovat několikrát. Protože se jedná o velmi krátká cvičení, stává se velmi často, že člověk si stejné cvičení touží zopakovat znova, a zjistit, zda jej udělá lépe. Tato možnost není omezená. Placená verze přináší výhodu, že lze vlastní výsledky vidět v kontextu ostatních účastníků. Lze se porovnávat a placená verze také přináší, že je možné denně provádět více cvičení. Prostředí je anglické, ale velmi intuitivní.

Hlavolamy a hádanky pro každého.

Logické hádanky a zajímavé hlavolamy ze života

Organizace

Patron nadaných dětí. Jeho heslem je: Pomozme intelektově nadaným dětem být spokojenými a úspěšnými! Aktuálně má otevřenou akademii pro rodiče.

Portál Talentovani.cz je centrálním informačním bodem Systému podpory nadání. Systém zahrnuje oblasti formálního, zájmového i neformálního vzdělání. Páteří systému jsou Krajské sítě podpory nadání.

Kromě jiných aktivit nabízí organizaci letních pobytových aktivit pro rodiny s nadanými dětmi, pedagogické pracovníky, nadané děti a mládež, letní soustředění předškoláků.

Web určený nadaným dětem, jejich učitelům a rodičům, jehož zřizovatelem je Mensa ČR.

Workshop Řemeslo a Průmysl oživil dění na naší škole

24. 5. 2022

Na naší škole jsme velmi rádi přivítali milé lektory ze společnosti Kutil Junior. Využili jsme nabízených programů Kutila Junior a ve čtyřech dnech se děti z pátých až sedmých tříd zúčastnily celkem 8 dvouhodinových workshopů. Celá akce na naší škole probíhala v kinosále, kde děti nejprve zhlédly prezentaci o různých řemeslech, jejich historii apod. Hlavní… Více

Klub mladého diváka na ZŠ Barrandov