Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Jsme lidé jedné země

Jsme lidé jedné zeměRok se s rokem sešel a deváté ročníky se pomalu, ale jistě, blíží k závěru projektu Jsme lidé jedné Země, ten je zaměřen primárně na migraci a probíhá ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům. Ve škole se lze setkat nejen se specifickou prevencí rizikového chování, ale i s prevencí nespecifickou, ta žákům nabízí různé formy trávení volného času a tím podporuje správně nastavené klima. Snažíme se žákům vštěpovat hodnoty určené pro fungování společnosti a účastníme se různých společenských akcí. Věříme, že podobné programy pomáhají žákům k otevřenějšímu pohledu na svět.  

  

A co vše jsme měli možnost během projektu zažít?  

Hlavním tématem byla migrace. Na workshopech jsme měli v rámci modelových situací jedinečnou příležitost vyzkoušet si, jak náročné musí být opustit svoji rodnou zemi a rozhodnout se, co vše si rodina vezme s sebou na cestu do nové a zcela cizí země. A protože se migrace netýká jen národů ostatních, ale i toho našeho, seznámili jsme se i s příběhy a životními strastmi českých migrantů.   

Na přednáškách jsme se dozvěděli zejména o kulturách a podmínkách národů, kterých se migrace dotýká – Vietnam a Ukrajina. Dozvěděli jsme se o tom, že k migraci mohou mít lidé různé důvody. Díky účasti v dalším projektu Rozvoj demokratické kultury jsme měli příležitost vyslechnout si osobní zkušenosti rapera Raega spojené s tím, jaké to je být v kolektivu něčím „jiný“, ať už vzhledem či kulturou... Raegův příběh o tom, jaké to bylo denně se setkávat s rasismem a xenofobií, nás donutil k hlubokému zamyšlení. Nyní nás čeká přednáška s lektorkou Silvií, ta je původem ze Sýrie a seznámila nás se svým příběhem, a především s důvody, které ji vedly k tomu, že opustila svoji rodnou zemi, rodinu i kulturu, aby se přesunula do České republiky. Jsme rádi, že jsme díky projektu získali na rasismus a xenofobii opět zcela jiný pohled...  

picture3.jpg