Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Konference Cirkulární školy - “Děti na konferenci patří“

Konference Cirkulární školy - “Děti na konferenci patří“



Dne 19.května 2025 se uskutečnila Konference Cirkulární školy.  Výjimečně zodpovědný a profesionální přístup při prezentaci aktivit a výsledků naší školy v rámci projektu Cirkulární školy, zvlášť velmi aktivní a konstruktivní účast v diskuzích ve skupinách s ostatními zástupci základních škol zajistili Vojtěch Hůrka, Max Dittmann, Leontýna Doležalová, Tereza Fellnerová, Nour Taha a Ema Zabilková. Při prezentaci shrnuli výsledky celoroční práce zaměřené na třídění bioodpadu a principy udržitelnosti v každodenním životě na naší škole. Představili nejen aktivity navazující na předchozí roky, ale také nové aktivity, které se podařilo během roku realizovat.
 
Na projektu intenzivně pracují především žáci 7. ročníku, kteří převzali štafetu po svých předchůdcích. Většina tříd školy je v současné době aktivně zapojena do třídění bioodpadu. Do každé třídy jsou pravidelně dodávány kompostovatelné sáčky, které třídní služba vynáší na předem určená místa. Odtud bioodpad pravidelně odnášejí dobrovolníci ze 7. a 8. ročníku na školní kompost.
 
Velkým úspěchem je rozšíření sběrných míst i do školní jídelny, čímž se zvýšil celkový objem vytříděného bioodpadu. Na kontrolu správnosti třídění dohlížejí dvakrát týdně dobrovolníci z Žákovského parlamentu 1. a 2. stupně. Jejich zjištění jsou pečlivě zaznamenávána do sdílené elektronické tabulky, která slouží k celkovému vyhodnocování.
 
Sedmáci měli během školního roku možnost zažít několik praktických a inspirativních workshopů. Naučili se například, jak využít kávovou sedlinu k pěstování hlívy ústřičné, na Prokopské farmě objevovali možnosti udržitelného městského pěstování bez chemie, v rámci dalších programů zkoumali život rozkladačů, založili vermikompost, naučili se správně pečovat o kompost a využít vlastního substrátu při výsadbě rostlin. Podařilo se vypěstovat sazenice rajčat, paprik, rýmovníku, migrénovníku a dalších rostlin a na školním pozemku znovu oživit záhonky. V rámci projektu Děti dětem vypěstovali prvňáci a sedmáci hrách, mrkev, ředkvičky a jahody.
 
Pod záštitou celorepublikové akce SWAP Prague se podařilo uspořádat školní SWAP. Nepotřebné věci, které zbyly, byly následně předány k dalšímu využití organizaci Klokánek, zhruba 50 kg oblečení a batůžků. V rámci potravinové sbírky se podařilo darovat balíček 40 kg trvanlivých potravin, mléka a finanční příspěvek přes 700 Kč. Vše bylo předáno potravinové bance pro Prahu a Středočeský kraj.
 
Obecně se úspěšně daří být trendy, dávat všem aktivitám smysl, propojovat výuku s reálným životem, rozvíjet zážitkové učení pod vedením odborníků a posilovat spolupráci napříč školou.
 
A postřehy z konference?
 
Milé přivítání.
Poděkování za žákovský pohled.
Prima zážitek.
Napadlo Vás někdy
  • slavit Mezinárodní den žížal?
  • využít kávovou sedlinu k výrobě mýdla?
  • použít houbové mycelium, papír a piliny k výrobě čistého myco materiálu, který se vytvaruje přesně podle produktu místo klasických výplní z polystyrenu a plastů?
     
A mnoho dalšího 
 
Co bylo na začátku roku výzvou, stává se dnes běžnou a přirozenou součástí školního dne.
 
Mgr.M.Soukupová, Mgr.M.Mikulec, Mgr.H.Hradcová, V.Hůrka, M.Dittmann, L.Doležalová, T.Fellnerová, N.Taha a E.Zabilková