Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Školní výlet do Slovinska se vydařil

Školní výlet do Slovinska se vydařilDatum konání:
5.6.2023

Dne 5. 6. se po dlouhých přípravách žáci 7. ročníků vydali na poznávací výlet do Slovinska v rámci projektu Rozvoj demokratické kultury na naší škole. Tento zahraniční pobyt byl již druhým výjezdem, který byl v rámci tohoto projektu uspořádán. Poprvé jsme s letošními osmáky navštívili Slovensko. Letos jsme se vydali přeci jen dále. Program byl opravdu rozmanitý. Po dlouhé cestě jsme přijeli ještě do deštivé Lublaně, která měla i za tohoto počasí své středomořské kouzlo. Druhý den nás čekala návštěva slovinské základní školy. Po vřelém přijetí ze strany ředitele školy, pana Božo Starašiniče, jsme zhlédli bohatý program, který pro nás připravili žáci této školy. Posléze naši žáci představili slovinským kamarádům v anglickém jazyce Českou republiku, Prahu a nakonec naši školu. Prezentace byly opravdu pěkné a naší žáci jasně dokázali, že jim anglický jazyk není cizí. Po prezentacích se naši žáci rozdělili do několika skupin a společně se svými vrstevníky vařili slovinské dobroty, stavěli stany, tvořili česko-slovinský slovníček či společně vytvořili hudební skladbu. Po tvořivých dílnách nás ještě čekal zápas ve fotbale. Výběr našich zdatných fotbalistů porazil slovinské kluky 2:1. Po náročném zápase nás pan ředitel všechny pozval na chutný oběd. Celý den jsme zakončili besedou s ředitelem, který děti opravdu dokázal nadchnout. Poté jsme se odpoledne ještě vydali na Lublaňský hrad a společně s tamními pedagogy jsme objevovali tajemná zákoutí uliček tohoto města.

Další den na nás již čekala slovinská alpská příroda. Vydali jsme se na krásný Bled a odtud do horské soutěsky, kde jsme zažili opravdovou přírodní krásu řeky Sávy. Po náročném dni jsme opět zažili kouzlo večerní Lublaně a nakonec jsme měli velmi pěkný večer s instruktory, kdy žáci pracovali s legendou o vzniku Lublaně a následně tuto legendu i zdramatizovali.

Další den již na nás čekal přímořský Piran, moře a přímořská prázdninová atmosféra. Počasí se nám opravdu vydařilo a den jsme prožili prozkoumáváním města prostřednictvím interaktivní hry. Po obědě jsme se vydali k moři, kde jsme se i vykoupali. Odpoledne jsme společně vyhodnocovali celý pobyt. Poslední den jsme ještě navštívili krásné město Maribor a poté jsme se již vraceli zpět domů. Celý pobyt ještě budeme hodnotit v rámci posledních školních dní.

Slovinsko nás okouzlilo a naší žáci a žákyně si uvědomili, jak blízko mohou zažít opravdová dobrodružství a jak velmi jsou nám Slovinci podobní a současně i rozdílní. Žáci poznali jinou kulturu, která alespoň tak, jak jsme poznali, vychází z respektu k přírodě a druhým lidem. Žáci rozvíjeli své klíčové kompetence k řešení problémů, otevřeně komunikovali, spolupracovali, dokázali implementovat demokratické principy v reálném životě a v situacích, které se jich přímo dotýkali. Bez pochyby pobyt splnit naše vytyčené cíle – pozitivní přijímání kulturní a jazykové plurality a rozvoj tolerance a porozumění.

Školní výlet do Slovinska se vydařil
Školní výlet do Slovinska se vydařil
Školní výlet do Slovinska se vydařil
Školní výlet do Slovinska se vydařil
Školní výlet do Slovinska se vydařil
Školní výlet do Slovinska se vydařil
Školní výlet do Slovinska se vydařil
Školní výlet do Slovinska se vydařil
Školní výlet do Slovinska se vydařil
Školní výlet do Slovinska se vydařil
Školní výlet do Slovinska se vydařil
Školní výlet do Slovinska se vydařil
Školní výlet do Slovinska se vydařil
Školní výlet do Slovinska se vydařil