Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Úřední deska > Ekologický projekt Climate rules rozvíjí ekologické myšlení našich žáků

Ekologický projekt Climate rules rozvíjí ekologické myšlení našich žákůV minulém školním roce byly 8. ročníky zapojeny do zážitkového programu Climate rules, kde si v rolích vlád fiktivních států vyzkoušeli pečovat o planetu Zemi a obyvatele svých států. Zájemci z žákovských řad se poté několikrát setkali s odborníky z praxe, kteří jim přiblížili témata kybernetiky, virtuální reality či cirkulární ekonomiky.

V letošním školním roce jsme na tento úspěšný projekt navázali s úzkou skupinou žákyň z 9. tříd, která se zapojila do finální části, kterou byla tvorba lokálního projektu s pozitivním dopadem na místní komunitu i planetu.

Žákyně Natálie Ferenczyová, Dominika Khymeichuk a Valentina Klymjuková v současné době pracují na tvorbě místního projektu s pracovním názvem Kavárna s dobrým úmyslem, která by mohla mít velmi široké edukační využití. Svůj nápad 19. prosince 2022 dívky prezentovaly na gymnáziu Arabská, kde odvedly tak dobrou práci, že do poslední chvíle byli zástupci přítomných odborníků přesvědčeni, že se jedná o další studentky 2. ročníku gymnázia. Zároveň byla přislíbena finanční pomoc na realizaci projektu.

Na místě se nám zároveň podařilo domluvit spolupráci s Výzkumným centrem Západočeské univerzity v Plzni LabIR, který vytváří celorepublikovou síť distribučních center pro půjčování termokamer a dalšího vybavení pro školy. Naše škola se tak stala prvním takovým centrem v Praze a připojila se mezi další místa, která jsou např. v Brně, Ostravě, Olomouci nebo Českých Budějovicích.
Termokamery jsme obdrželi spolu s modely klimatizace a řadou nápadů a pokusů pro potenciální využití ve výuce. V ní už také kamery posloužily našim deváťákům a další používání je v plánu. Zároveň od února budou kamery k dispozici pro případné zapůjčení jiným školám a třeba tak pomohou navazovat meziškolní spolupráci a sdílení znalostí na další úrovni.

Mgr. Michal Mikulec

Třídní učitel 7. A, koordinátor environmentální výchovy