Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Odvození čísla PÍ v hodině matematiky

Odvození čísla PÍ v hodině matematikyV hodině matematiky jsme se s 8. třídami vrátili do doby starověkého Babylónu a Egypta. Zkoušeli jsme za pomocí provázků porovnávat obvody kruhů s jejich průměry. Skupiny žáků mezi sebou porovnávaly hodnoty, které jim měření vyneslo a došly k závěru, že hodnota u všech kruhů i mezi skupinami žáků se pohybovala v rozmezí 3,08 - 3,26. Měření a následné porovnání dokázalo fakt, že provázek o délce průměru kruhu se do jeho obvodu vešel 3x a kousek. Tímto jsme si dokázali existenci konstanty zvané PÍ, kterou takto odvozovali právě babylóňané. Nakonec jsme se seznámili s holandským matematikem Ludolphem van Ceulenem, který jako první odvodil číslo PÍ na 35 desetinných míst. 

 

Mgr. Eliška Ponikelská

učitelka matematiky 2. stupně