Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Školní výlet do jižní Koreje byl jedinečný

Školní výlet do jižní Koreje byl jedinečnýDatum konání:
20.3.2023
Datum ukončení:
30.3.2023

Ve dnech 20.3. až 30.3. 2023 se 13 našich žáků a žákyň z 6. až 8. tříd vydalo na daleký školní výlet, který překonal mnoho hranic geografických, ale i osobních.

Po dlouhých přípravách jsme se 20.3. konečně vydali plni očekávání a příjemného napětí do jihokorejského Soulu, světové metropole, která je příkladem symbiózy tisícileté jihoasijské kultury a silné vyspělé ekonomiky světového významu, kde je technický pokrok znatelný opravdu na každém kroku.

Před uskutečněním cesty mnozí pochybovali, nebo se jen upřímně podivili, jestli není příliš brzo na to, aby děti stále ještě školou povinné, navštívily destinaci tak vzdálenou a kulturně zcela odlišnou. Naše zkušenost jen potvrzuje, že jsme udělali to nejlepší rozhodnutí my jako škola a vy jako rodiče. Tato cesta na „druhý konec světa“ dětem otevřela zcela jiné obzory. Děti během 10 dnů doslova vyrostly před našima očima. Zcela nové prostředí, stále přítomné neznámé inspirující podněty, nové životní situace, které bylo třeba řešit hned, rozhodnout se, dohodnout se, umět plánovat, zamyslet se nad potřebami vlastními i ostatních. Byli jsme jeden tým, který musel fungovat, a z dětí učinil zodpovědné a vnímavé cestovatele, pozorovatele, mladé lidi, na které jsme po právu velmi pyšní.

Program během těchto 10 dní byl zcela nabitý. Navštívili jsme královské paláce či nejvyšší budovu v Soulu, odkud jsme viděli dech beroucí pohledy na toto impozantní město. Nemohli jsme si nechat ujít atmosféru živých obchodních čtvrtí jako Mjong-dong či Insadong. Plnými doušky jsme si užívali atmosféru asijských tradičních trhů, na kterých jsme ochutnali nespočet místních lahůdek či z našeho pohledu extravagantních jídel. Korejská kuchyně by mohla být samostatnou kapitolou. Přestože je způsob servírování pro oči velmi atraktivní, naši žáci a žákyně se mnohdy museli popasovat s rozhodnutím, zda vyzkoušet něco nového s rizikem, že chuťový zážitek nebude vždy očekávaný či dokonce příjemný. Přesto se v našich řadách našli takoví odvážlivci, kteří se experimentování nebáli a statečně vyzkoušeli vše, co jim bohatá korejská kuchyně nabízela.

Velkým zážitkem a současně hlavním bodem našeho školního výletu byla návštěva partnerské školy Daewon Middle School. Na návštěvu jsme se poctivě připravili a po úvodním přivítání a prvních konverzacích v anglickém jazyce naši žáci a žákyně představili svým vrstevníkům naši školu, popovídali o tom, co je ve škole baví či nebaví a všechny překvapili svojí spontánností a dobrou úrovní angličtiny. Následně si na vlastní kůži mohli vyzkoušet, jaké to je být korejským žákem. Naši žáci byli rozděleni do korejských tříd a během dopoledne a odpoledne se zúčastnili výuky anglického jazyka, fyziky, občanské výchovy, přírodopisu, tělocviku či jiného předmětu společně se svými novými korejskými kamarády. My učitelky jsme jen hrdě pozorovaly, jak se žáci aktivně a přirozeně do výuky zapojili.

K nezapomenutelným okamžikům zajisté patřila i návštěva veřejnoprávní televize KBS. Prohlédli jsme si natáčecí studia, nahlédli jsme do prostor, kde se připravuje a odkud se vysílá hlavní zpravodajství. Vrcholem byla naše návštěva živého natáčení K POPového pořadu, ve kterém vystoupilo pět již velmi úspěšných zpěváků, zpěvaček a jejich tanečních skupin. Děti si to opravdu užily. Fenomén K POPu pomalu proniká již i do České republiky a nejspíš to nebude dlouho trvat a korejské popové šílenství zažijeme i na české půdě.

Nezapomenutelných zážitků bylo opravdu mnoho. Zmiňme i návštěvu Českého centra v Soulu, kde nás přivítal pan velvyslanec Gustav Slamečka a ředitel Českého centra pan Michal Emanovský. Oba pánové se našim žákům věnovali opravdu velmi profesionálně. Dozvěděli jsme se, jak české velvyslanectví a české centrum funguje, jaké jsou jejich úkoly a jak vypadají každodenní povinnosti pana velvyslance. Moc si ceníme přátelského přijetí, které nám bylo poskytnuto.

A co říci na závěr? Byl to nezapomenutelný zážitek!

Kateřina Světlíková
Zástupkyně pro projekty a administrativu

Školní výlet do jižní Koreje byl jedinečný
Školní výlet do jižní Koreje byl jedinečný
Školní výlet do jižní Koreje byl jedinečný
Školní výlet do jižní Koreje byl jedinečný
Školní výlet do jižní Koreje byl jedinečný
Školní výlet do jižní Koreje byl jedinečný
Školní výlet do jižní Koreje byl jedinečný
Školní výlet do jižní Koreje byl jedinečný
Školní výlet do jižní Koreje byl jedinečný
Školní výlet do jižní Koreje byl jedinečný